Kosci.pl
 
  Kości
  Historia gry w kości
  Zasady gry?
  Strategia gry
  Zakłady w grze
  Stawki wygranych
  Kości Primer
  Kości Online
  Układ stołu
  FAQ
  Słowniczek
  Linki
  Kontakt
 
Zakład PASS LINE

Pierwszym zakładem, którego powinieneś się nauczyć to zakład ‘pass line’. Zakład ten jest najczęściej robionym (w kościach nie ma rzeczy, której nie można osiągnąć na kilka sposobów, warto się zapoznać z tymi podstawami na początku) przed rzutem wyjściowym, który jak pamiętamy oznacza otwarcie nowej sesji.

Aby zrobić zakład ‘pass line’ należy położyć żetony na linii zewnętrznej stołu do gry, na której napisane jest ‘PASS’. Taki zakład wygrywa, kiedy gracz wyrzuci 7 lub 11 w rzucie wyjściowym, a przegrywa, kiedy gracz wyrzuci 2, 3, lub 12 w rzucie wyjściowym. Logicznie, więc rzecz ujmując, jeżeli żadna z tych liczb nie zostanie wyrzucona, coś innego musi się stać, i się dzieje. Jeżeli którakolwiek z pozostałych liczb zostanie wyrzucona (4, 5, 6, 8, 9, 10), staje się ona ‘Liczbą Punktu’, która przedstawiłem wcześniej.

Co się dzieje z twoim zakładem ‘pass line’? Na razie nic, zostaje tam gdzie był a jego losy zależą od kolejnego rzutu, a być może i jeszcze następnego. Zakład ‘pass line’ wygrywa, gdy Liczba Punktu jest wyrzucona przed wyrzuceniem siódemki, przegrywa, kiedy siódemka jest wyrzucona przed Liczbą Punktu.

Więc jeżeli wyrzucisz Liczbę Punktu, twój zakład ‘pass line’ wygrywa. Jeżeli wyrzucisz siedem (nazywaną wypadającą siódemką - ‘sevening out’), zakład linii punktu - przegrywa. W obu przypadkach sesja jest zakończona, krążek zostaje usunięty z pola gry i ustawiony na ‘OFF’, a następny rzut jest rzutem wyjściowym dla nowego gracza.

Zakład ‘pass line’ jest przykładem zakładów robionych ‘wspólnie z kośćmi’. Zakłady przy stole do gry w kości mogą być robione ‘wspólnie z kośćmi’, lub ‘przeciwko kościom’. Zakład zrobiony ‘wspólnie z kośćmi’ wygrywa, kiedy zakład ‘pass line’ - wygrywa. Zakład ‘przeciwko kościom’ wygrywa, kiedy zakład ‘pass line’ - przegrywa. Do takich zakładów zalicza się też ‘don’t pass’ i ‘don’t come’. Zakłady ‘przeciwko’ kościom są często nazywane jako ‘złe zakłady’, a gracze, które je obstawiają jako ‘źli gracze’. Nie ma oczywiście nic złego w obstawianiu przeciwko kościom jednak czasami takie zakłady mogą popsuć atmosferę przy stole. W prawdziwym kasynie ludzie, którzy czują, że grają przy tym ‘szczęśliwym’ dla nich stole pojawienie się ‘złego gracza’ może budzić obawy, że to szczęście może się od nich odwrócić.

Aby lepiej zrozumieć przebieg sesji popatrz na graficzny diagram cyklu sesji. Może to być wyjątkowo pomocne do solidnego zrozumienia gry.

 

 
Copyright © 2005-2006 Kości. All rights reserved.